PORADY I ZASADY POSTĘPOWANIAPrzedstawimy państwu kilka porad, oraz zasad postępowania w przypadku awarii samochodu, wypadku czy kolizji drogowej, które warto znać dla własnego bezpieczeństwa, swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Niektóre z nich także są naszym obowiązkiem jako kierowcy.
Wypadek drogowy - w przypadku gdy jesteśmy świadkami wypadku przede wszystkim nie bądźmy obojętni. Zatrzymajmy się by udzielić pomocy, ale pamiętajmy także o zasadach bezpieczeństwa i postępowania.- zatrzymaj samochód w bezpiecznej odległości

- oceń sytuacje czy jest bezpiecznie

- wezwij odpowiednie służby pomocy

- ustaw trójkąt ostrzegawczy oraz włącz światła awaryjne

- wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny (jeśli to możliwe także w autach biorących udział w wypadku)

- oceń stan poszkodowanych i udziel im pierwszej pomocy
Zabezpieczenie miejsca wypadku - Upewnij się czy na miejscu nie ma dodatkowego niebezpieczeństwa. 

Sprawdź czy nadjeżdżający kierowcy są wystarczająco dobrze ostrzeżeni o zdarzeniu drogowym (trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne), aby nie pogorszyć sytuacji. Jeśli to możliwe wyłącz stacyjki we wszystkim samochodach biorących udział w wypadku i zachowaj szczególną ostrożność jeśli wyczuwalny jest zapach benzyny. 


Poinformuj odpowiednie służby ratownicze, (tel: 112 lub 999, 998, 997) lub poproś inną osobę, podając dokładne wskazówki na temat swojego położenia, tak aby profesjonalna pomoc mogła dotrzeć do Ciebie jak najszybciej.