Porady

Porady i zasady postępowania

Przedstawiamy Państwu kilka porad oraz zasad postępowania w przypadku awarii samochoduwypadku czy kolizji drogowej, które warto znać dla własnego bezpieczeństwa , swoich bliskich oraz innych użytkowników dróg. Niektóre z nich są także naszym obowiązkiem jako kierowcy.

Wypadek drogowy – w przypadku gdy jesteśmy świadkami wypadku przede wszystkim nie bądźmy obojętni. Zatrzymajmy się by udzielić pomocy, ale pamiętajmy również o zasadach bezpieczeństwa i postępowania w tego typu sytuacjach.

– zatrzymaj samochód w bezpiecznej odległości

– oceń sytuacje czy jest bezpiecznie

– wezwij odpowiednie służby pomocy

– ustaw trójkąt ostrzegawczy oraz włącz światła awaryjne

– wyłącz silnik i zaciągnij hamulec ręczny (jeśli to możliwe także w autach biorących udział w wypadku)

– oceń stan poszkodowanych i udziel im pierwszej pomocy

 

Zabezpieczenie miejsca wypadku – Upewnij się czy na miejscu nie ma dodatkowego niebezpieczeństwa czyli sprawdź czy nadjeżdżający kierowcy są wystarczająco dobrze ostrzeżeni o zdarzeniu drogowym (trójkąt ostrzegawczy światła awaryjne), aby nie pogorszyć sytuacji.

Jeśli to możliwe wyłącz stacyjki we wszystkim samochodach biorących udział w wypadku i zachowaj szczególną ostrożność jeśli wyczuwalny jest zapach benzyny. Poinformuj odpowiednie służby ratownicze, (tel: 112 lub 999, 998, 997) lub poproś inną osobę, podając dokładne wskazówki na temat swojego położenia, tak aby profesjonalna pomoc mogła dotrzeć do Ciebie jak najszybciej.  

Komentarze są wyłączone.